Blog > Komentarze do wpisu
Dworzec Główny Kolejowy we Lwowie

Dziś dla odmiany nieco o Lwowie. Minął właśnie okres świąteczny, miałem jechać na Ukrainę ale niestety plany zawodowe pokrzyżowały wszystko. Można więc jedynie napisać z nostalgią co nieco. Napiszę więc o miejscu, który każdy kto podróżuje do Lwowa na 100% zobaczy. Dworzec Główny kolejowy to jeden z najpiękniejszych obiektów Lwowa. W sporej większości przypadków jest również jednym z pierwszych widzianych zabytków, które ma okazję spotkać zwiedzający. Dworzec zachwyca, na mnie za pierwszym razem wywarł ogromne wrażenie. Gdy widziałem go po raz pierwszy w 2004 roku byłem pełen podziwu. Jakoś nie przywykłem żyjąc w centralnej Polsce do widoków pięknych gmachów dworcowych, w pięknym stanie zachowania, a jednocześnie czyściutkich i nowoczesnych. Dworzec Lwowski przypomina pod tym względem bardziej secesyjny pałac niż obiekt użyteczności publicznej.

Dworzec Główny we Lwowie

Dworzec to majstersztyk sztuki inżynieryjnej budowany w latach 1899-1903 według planów architekta Władysława Sadłowskiego, jest jednym z najcenniejszych zabytków neorenesansowo-secesyjnej architektury Galicji i najważniejszym punktem komunikacyjnym miasta. W jego rejonie jest prawdziwy węzeł komunikacyjny miasta - zarówno kolejowy jak i autobusowy i tramwajowy. W rejonie jest również dworzec mini busów, oraz dworzec koleji podmiejskiej i pętla tramwajowa. Co warte podkreślenia - mimo że mamy 2008 rok do dworca nadal prowadzi oryginalny ponad 100 letni bruk, a także oryginalne tory tramwajowe - te elementy w ogóle nie były wymieniane.

Dworzec Główny we Lwowie

Fasada budowli utrzymana jest w neorenesansowo-secesyjnej stylistyce, z przeszklonym dachem arkadowym. W niszach po obu stronach wejścia głównego stoją dwa alegoryczne posągi "Handel" i "Przemysł", nad portalem znajdują się rzeźby symbolizujące Lwów i kolej.

 

Dworzec we Lwowie

 

Hala peronów, nakryta wielkiej rozpiętości przęsłami sprawia wrażenie lekkości i elegancji. Jest to najdoskonalsza konstrukcja inżynierska Lwowa epoki secesji.

Lwów - Dworzec Kolejowy

Mimo, że wyremontowany budynek dworca nadal kryje wiele polskich śladów z przeszłości, takich jak oznaczenia polskich wytwórców, producentów czy budowniczych. Idąc chodnikiem można też często spotkać płyty chodnikowe i pokrywy kanalizacyjne sprzed 1939 roku z polskimi napisami.

Dworzec Główny we Lwowie

Podróżnikom ten obiekt znany jest doskonale. Dla większosci ludzi z Polski przyjeżdzających "z plecakiem" to punkt startowy i końcowy większości wyjazdów. W rejonie dworca panuje nieopisany chaos - po pierwsze masa ludzi dojeżdza pociągami, po drugie w rejonie kończą bieg też tzw. "marszrutki" czyli podmiejskie/miejskie busiki, którymi da dojechać się wszędzie, po trzecie tu też kręci się masa autobusów i po czwarte jest też pętla tramwajowa. Zwykle masa ludzi pędzących w pośpiechu, masa cwaniaków szukających zarobku na przyjezdnych i w tym wszystkim piękny i dumny dworzec. Warto, jeżeli ma się czas spokojnie sobie na niego przyjechać i poświęcić mu przynajmniej z 2 godzinki. Obejrzeć, pochodzić z każdej strony - czysta przyjemność.

Dworzec Główny we Lwowie

 

Do poczytania:

 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Dworzec_G%C5%82%C3%B3wny_we_Lwowie
 • http://www.rosjapl.info/ukraina/lwow.php
 • http://lwow.wschod.info
poniedziałek, 24 marca 2008, bolas

Polecane wpisy

 • Święta Góra Grabarka

  Dziś nieco o Kresach, tyle że tych jeszcze po naszej stronie. Korzystając z majowego weekendu miałem okazję odwiedzić Podlasie Nadbużańskie, a wśród wielu jego

 • Wilno, Ostra Brama

  Będac na jesieni w Wilnie po raz kolejny miałem okazję do rzucenia okiem na słynną Ostrą Bramę. To miejsce to prawdziwa Mekka dla wielu naszych rodaków. Język p

 • Kamieniec Podolski Twierdza

  Dziś zapraszam do jednej z najbardziej znanych twierdz Rzeczypospolitej - słynnego Kamieńca Podolskiego. Miałem okazję obejrzeć go w maju 2007 roku. Robi niesam

Komentarze
2008/03/25 10:24:47
Pamiętam ten dworzec jeszcze z czasów ZSRR - i też robił wrażenie, na mnie zwłaszcza ta hala peronowa. Nie przypominam sobie, żebym w obecnej Polsce widział coś takiego...
-
Gość: A., *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/25 11:31:50
A jednak... przypomina dworzec wrocławski: ten jest z zewnątrz neogotycki, ale perony są bardzo podobne. Kiedy znalazłam się w środku tego przepięknego lwowskiego budynku, właśnie z Wrocławiem mi się skojarzył :-)
-
2008/03/25 23:28:02
Do wrocławskiego dworca na pewno podobne są hale peronów - potężne żebrowane ... ale chyba mimo wszystko jednak lwowskie są sporo większe ... ;)
-
Gość: akuku, *.home1.cgocable.net
2008/05/19 16:50:18
Przypomina takze budapesztanski dworzec Nyugati palyaudvar(Dworzec Zachodni).
-
Gość: gość x, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/08/16 15:54:50
Jestem zachwycony budynkiem dworca zarówno pod względem jego konstrukcji jak panującej na nim czystości oraz porządku (dużo chyba policjantów). U na takiego dworca po prostu nie ma, mam na myśli elegancję, przestrzeń i czystość. Co z tego że wrocławski dworzec konstrukcyjnie przypomina lwowski, ale jego elegancja jest zepsuta sklepikami i kioskami. To tak, jak handel zepsuł reprezentacyjny plac, np. przed Pałacem Kultury w W-wie.