Blog > Komentarze do wpisu
Niemieckie Gimnazjum Reformowane w Łodzi

Dziś kolejna ciekawostka z łódzkiego centrum, zapewne doskonale znana wszystkim łódzkim studentom czy tym którzy codziennie kursują ul. Kościuszki w kierunku północ-południe. Charakterystyczny budynek na skrzyżowaniu Kościuszki i Zamenhofa. Wielki, poważny ... lekko może nawet mroczny. Cóż to ? Obecnie filia Uniwersytetu Łódzkiego, a konkretnie Wydział Filologiczny. Osobom pasjonującym się dziejami Łodzi budynek automatycznie kojarzy się z jego rolą w okresie międzywojennym i wojennym, kiedy to pełnił funkcję Gimnazjum Niemieckiego.

Uniwersytet Łódzki, wydział filologiczny - budynek dawnego Gimnazjum Niemieckiego

Cóż to było to Gimnazjum Narodowe ? Wikipedia podpowiada: Szkoła narodowa powstała dzięki manifestowi carskiemu z 1905 roku dającemu możliwość tworzenia szkół z narodowym językiem wykładowym. Komitet Budowy Gimnazjum został zawiązany pod koniec 1907 roku. Ernst Leonhardt i Louis Schweikert byli jednymi z wielu przemysłowców niemieckich, którzy działali w tym komitecie. Gimnazjum natomiast powstało we wrześniu 1908 roku.Gimnazjum Niemieckie mieściło się w tym gmachu, od 1910 roku do 1945 roku. Po II wojnie światowej mieściły się w nim szkoły średnie.

Gimnazjum Niemieckie w Łodzi, 1915

Kilka dni temu udało mi się natrafić na niesamowitą pocztówkę z okresu okupacji Łodzi gdzieś z lat 1939-45. Budynek niby zawsze był popularny, występuje na wielu zdjeciach - ale tu zaskoczył mnie jednym detalem. Otóż na wieży owego Gimnazjum Niemieckiego umieszczona była monstrualnych rozmiarów nazistowska swastyka.

Niemieckie Gimnazjum, Litzmannstadt 1939-45

Dla mnie to spora ciekawostka i zupełna nowość, nigdzie wcześniej bowiem tego motywu nie widziałem na tym budynku. Troszkę to zabawne, zwłaszcza jak pomyślę że w tym budynku jakiś czas temu strasznie mi nie szło zaliczanie łaciny ... pewno to przez ten cień czy duch swastyki ;) Widok musiałbyć niesamowity, wieża ma przecież niemal wysokość całego piętra. Współcześnie śladów po niej raczej nie widać, przynajmniej mi nic konkretnego na wieży nie udało się dostrzec.

 

Wieża b. niemieckiego gimnazjum w Łodzi

 

Dalej za Wikipedią: Budynek został zbudowany na planie litery „L” u zbiegu ulicy Zamenhofa (wówczas ul. Karola) i alei Kościuszki (Spacerowa). Jest przykładem na posecesyjny modernizm w architekturze. Asymetrycznie umieszczone wejście nad którym znajduje się kartusz z sową i pszczołą - symbolami mądrości i pracowitości. Na ścianach ułożony jest tynk żłobkowany. Na elewacji od strony ulicy Zamenhofa, znaleźć można płaskorzeźbę z dwoma marabutami.

 Marabuty na elewacji budynku

Gmach pokryty mansardowym dachem. Poziome ciągi dużych okien w pilastrach dzielą elewację budynku. Charakterystycznym elementem budynku ulokowanym w okrągłej wieżyczce wieńczącej narożnik, jest ówczesne pierwsze w Łodzi obserwatorium astronomiczne.

Na koniec jeszcze jedna ładna pocztówka z okresu przed 1914 rokiem:

Gimnazjum Niemieckie w Łodzi, 1914

Nieco więcej:

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Niemieckie_Gimnazjum_Reformowane_w_%C5%81odzi
sobota, 12 kwietnia 2008, bolas

Polecane wpisy

  • Landszaft Łódzki

    Dziś typowy łódzki widoczek, jaki ujmuje każdego kto kocha nasze klimaty. Cyknięty wiosną, ale dopiero teraz udało mi się wywołać tą rolkę. Jest odwieczna walka

  • Podwórzec wojowników

    Uwielbiam to miasto. Zawsze mnie zaskakuje. A jak błyśnie, to pełną mocą. Idziesz sobie ulicą w samym centrum, pewnie byłeś tutaj już co najmniej kilka tysięcy

  • Uberboiler

    Jak większość z Was wie, proces rewitalizacji kompleksu zabytkowej EC-1 powoli dobiega do końcowego etapu. W jego przestrzeni działa już m.in. Planetarium, a ni

Komentarze
2008/04/12 11:00:41
W Muzeum Tradycji Niepodleglościowych znajduje się wielki Hakenkreuz, może to ten? Choć prawdopodobnie został zniszczony zaraz po wojnie.
-
2008/04/12 11:42:34
Jak zawsze temat pokazany z klasą!
A zamiast łaciny to mogłeś zdawać sanskryt, to by ci swastyka przyniosła szczęście ;-)
-
2008/04/20 19:37:56
Szkoda,że pod słońce... słabo widać elewację... czy tam rośnie wino?
-
Gość: kithy, *.centertel.pl
2014/03/02 20:12:20
Zawsze fascynował mnie ten budynek i wieża na nim, fajnie że ktoś o nim napisał :)