Blog > Komentarze do wpisu
Kościół ewangelicko-augsburski Św. Mateusza w Łodzi

Jedna z perełek architektury naszego miasta. Rozpoznawalna z daleka, zwykle widoczna w połączeniu z przepiękną łódzką archikatedrą rzymsko-katolicką. O czym mowa ? O niesamowitym kościele ewangelicko-augsburskim Św. Mateusza w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej.

 Kościół Św. Mateusza w Łodzi

Dziś miałem okazję w końcu po latach wzdychania obejrzeć go w środku. I to nie w byle jaki sposób, a podczas koncertu chóru "CoroPiccolo".

 Kościół Św. Mateusza w Łodzi - wnętrze

Jakie wrażenia ? Wbiło mnie w ziemię, a szczęka wypadła i poturlała się na Piotrkowską ... w moim rankingu to nr. 2 TOP TEN łódzkich perełek sakralnych.Szczególnie w takiej oprawie.Sami spójrzcie:

 

 

Wspaniała, zachwycająca bryła kościoła widoczna jest praktycznie z każdej strony centrum - piękna strzelista wieża, niesamowita bryła to wszystko zwraca uwagę każdego przechodnia, a nie rzadko i chwilkę zachwytu. Kościół św. Mateusza jest kościołem ewangelicko-augsburskim, przez co w obecnych czasach rzadko bywa otwarty i nie często można go podziwiać wewnątrz. Na szczęście jednak w tym miejscu często odbywają się niesamowite wydarzenia kulturalne, które ściagają ciekawskich. Dziś ściągneły i mnie ;) A co ? Konkretnie darmowy występ niemieckiego  chóru "CoroPiccolo" z Karsruhe.

Wnętrze kościoła św. Mateusza w Łodzi

Kościół zwraca moją uwagę od lat i od lat chciałem go zobaczyć w środku dokładniej. Jakoś się nie udawało. Widziałem go w sieci, np. na wspaniałych zdjęciach kolegów fotoblogerów

Słowem wstępu: ta zachwycająca budowla została wzniesiona w latach 1909-1928.8 października 1909 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni. Jako pierwszą wybudowano kaplicę św. Mateusza ufundowaną przez małżeństwo von Herbst. Główny gmach całego kościoła ukończono do "stanu surowego", kiedy budowę przerwała I wojna światowa. Świątynie ukończono długo po wojnie. Jej otwarcie nastąpiło 1 listopada 1928 roku.

Kościół Św. Mateusza w czasie II wojny światowej.Kościół zbudowany w stylu neoromańskim. Budowla w zarysie oparta na planie krzyża greckiego. Wewnętrzna kopuła wykonana z żelbetu, ma wysokość 26 metrów w najwyższym jej punkcie, przy średnicy 17 m. We wnętrzu kościoła znajdują się liczne kinkiety i żyrandole, z których największy o czterometrowej średnicy ma 240 punktów świetlnych. Wiele elementów wystroju, wykonanych jest z białego marmuru.

 Kościół św. Mateusza w Łodzi

Całość zachwyca ... siedząc dziś w trakcie koncertu chłonąłem wszelkie detale niczym małe dziecko.Uwagę zwraca niemale wszystko - od minimalnego detalu zdobień, aż do ogromu i wspaniałości całej budowli. Szczególnie zwraca uwagę to czego już za bardzo nie widać we współczesnej Łodzi - a mianowicie obywateli miasta o niemieckich korzeniach. W kościele masa jest napisów, inskrypcji zarówno po polsku jak i po niemiecku - to dla współczesnego mieszkańca nieco niesamowite - ale to spadek, po wspaniałej wielokulturowej, przedwojennej Łodzi.

 Wspaniałe witraże wewnątrz kościoła Św. Mateusza w Łodzi

Wspaniałe witraże w Kościele Św. Mateusza w Łodzi

Wewnątrz kościoła znajdują się organy zbudowane w 1928 roku przez firmę Rieger z Krnova w Czechosłowacji. Posiadają 60 głosów i są jednym z najcenniejszych instrumentów koncertowych na terenie miasta. Są gigantyczne, ale mimo to ich widok zachwyca lekkością formy.

 Słynne organy w kościele Św. Mateusza w Łodzi

Obecnie dzięki świetnej akustyce, w świątyni odbywają się liczne koncerty. Przez wiele lat w kościele, występowała orkiestra Filharmonii Łódzkiej. Obecnie przy kościele rezyduje biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w którym jednak nie stosuje się tytułu katedry. Dziś tych niesamowitych organów nie udało się posłuchać, albowiem w okresie letnim poddawane są corocznie zabiegom konserwatorskim. 

 

Warto zajrzeć na stronę oficjalną kościoła, są tam wszelkie informacje o koncertach - szczerze polecam !

  • http://www.mateusz.org.pl/
piątek, 01 sierpnia 2008, bolas

Polecane wpisy

  • Landszaft Łódzki

    Dziś typowy łódzki widoczek, jaki ujmuje każdego kto kocha nasze klimaty. Cyknięty wiosną, ale dopiero teraz udało mi się wywołać tą rolkę. Jest odwieczna walka

  • Podwórzec wojowników

    Uwielbiam to miasto. Zawsze mnie zaskakuje. A jak błyśnie, to pełną mocą. Idziesz sobie ulicą w samym centrum, pewnie byłeś tutaj już co najmniej kilka tysięcy

  • Uberboiler

    Jak większość z Was wie, proces rewitalizacji kompleksu zabytkowej EC-1 powoli dobiega do końcowego etapu. W jego przestrzeni działa już m.in. Planetarium, a ni