Blog > Komentarze do wpisu
Photo-Industrial 2009

Konkurs "Photo Industrial" dobiegł końca, dziś ogłoszono laureatów. No i kurczę nie wygrałem 7 kafli :) Przyznam, że to był chyba jeden z pierwszych na które zdecydowałem zgłosić swoje prace. Wiedziony przede wszystkim chęcią zobaczenia zamkniętych, nieczynnych przestrzeni łódzkiej elektorciepłowni EC1 skorzystałem z okazji jaką dawał tegoroczny "Foto Festiwal" i wybrałem się do EC1 na plener w celu pstruknięcia czegoś w tym nieznanym mi dotąd miejscu. Nie znanym od środka, bowiem to co jest dostępne z ulicy wielkrotnie podziwiałem już w przeszłości.

Plener okazał się niesamowity. O ile nieco rozczarował mnie widok słynnych schodów i galeryjki w EC1-Wschód, to industrialne, mroczne wnętrzna EC1-Zachód po prostu zmiażdżyły mnie. Sceneria niczym z kolejnego filmu o Batmanie, Łódź w roli Gotham City. Wielopiętrowe przestrzenie pełne rdzy, kurzu i zapomnienia. Dla mnie nie lada gratka. Zabrałem Kieva i Rolleicorda. Ze znajomymi z Poznania dotarliśmy na miejsce w niedzielę około 9-tej. Pora wystarczająco wczesna, żeby się można było załapać na pierwszą grupę zwiedzających. Jeszcze tylko parafka na odpowiednim kwitku świadcząca, że nie będe miał pretensji gdy kawałek tego wieloletniego bordello przypadkiem spadnie mi na głowę i już można polować na zdjęcia. Wpadliśmy grupą pierwszych tego dnia 20 osób na polowanie.

I w sumie uznałem że to polowanie na foty nadaję się doskonale na mój temat prac do tego konkrusu. W końcu niby chodziło o pokazanie unikalnego charakteru tego miejsca  w świetle jego historii i wydarzeń w nim się dziejacych niegdyś, teraz i  tych z niedalekiej przyszłości, które przekształcą obiekty EC1 w nowe centrum Łodzi. Zapraszam więc do rzucenia okiem na moje prace jakie zdecydowałem się wysłać na owy konkurs, wraz z przybliżonym opisem. Opis z pamięci, może nieco chaotycznie - w końcu chodzi o same fotki.

Pierwsze zdjęcie w serii przedstawia fotografa w trakcie polowania. Krąży sobie po przestrzeni EC1 łowiac detale i szukając celu.

EC1 Łódź

Przykładowy cel fotopolowania prezentowała fotka nr.2. Niby przypadkowa kompozycja, ale widać było że organizatorzy sporo takich przypadkowych rzeczy jak flaszki, elementy strojów roboczych itp. specjalnie porozmieszczali w obiektach aby spotęgować niektóre kadry. Także tu mamy potencjalną ofiarę:

EC1 Łódź

Fotograf zauważył kolejną ofiarę, czai się do zdjęcia ...

EC1 Łódź

Niestety tym razem z myśliwego sam stał się ofiarą, plener spłatał mu figla i zdjecie nie wyszło. Pozornie ciekawy plan rozmył się wraz z przycięciem migawki w aparacie.

EC1 Łódź

Fotograf jednak nie poddaję się i łapczywie poszukuje dalszych ofiar. Zauważa ciekawy kadr, ponownie rozstawia sprzęt, celuje, kadruje ...

EC1 Łódź

... i wreszcie wciska spust. Migawka strzela, trafiony kadr pada na błonę filmu, zadowolony fotograf odchodzi rad z strzelonego detalu niesamowitej EC1-Wschód:

EC1 Łódź

No i tyle. Takie 6 zdjęć wysłałem. Zapraszam wszystkich do komentowania, sam jestem ciekaw opinii. Technicznie 3 z nich to Rolleicord z 1936 roku i Fomapan 100, trzy pozostałe to Kiev 4A naładowany bodajże Ilfordem Pan 200. Łaziłem po obiekcie dobre 5-6 godzin i zrobilem ... może z 9-10 zdjęć oboma aparatami. To zabawne, ale po prostu z tymi staruszkami człowiek nie może się zdecydować, czy już warto. Tym bardziej mi się to rzuciło w oczy, gdy jakaś mijająca mnie dziewczyna powiedziała swemu koledze "Super. Po tym weekendzie mam koło 3,5 tysiąca zdjęć z EC1. Na pewno coś się wybierze".

Czy ktoś z Was wie może, czy i ewentualnie gdzie odbędzie się wystawa pokonkursowa ? Bardzo mnie ciekawi jak inni podeszli do konkursu.

Serdeczne pozdrowienia dla Kuby i Sylwii z Poznania, z którymi to miałem okazję sobie pstrykać na owym konkursie :)

Do zobaczenia:

poniedziałek, 01 czerwca 2009, bolas

Polecane wpisy

Komentarze
2009/06/01 23:44:05
Jak dla mnie to super! Te z Rolleia widziałem wcześniej, ale te z Kieva podobaja mi się bardziej. To chyba przez film. Ilford widać dużo lepszy. Kontrast super, taki właśnie uwielbiam. Brawo!
Powodzenia następnym razem :) Powinno być co najmniej wyróżnienie :)
-
2009/06/02 10:47:14
z n a k o m i t e
-
2009/06/02 14:04:53
fotki robią wrażenie!
szczerze gratuluję zdjęć.
analog rox :P
-
Gość: Ike5, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/03 20:05:17
Pana zdjęcia znakomicie oddają klimat EC1!/Byłam tam,widziałam,robiłam zdj./Miejsce trudne do fotgrafii/światło/.,a Pan wybrał trudniejsze zadanie.Duże słowa uznania,efekt
świetny!
-
2009/06/04 14:02:23
Dzięki, nie miałem parcia na nagrody. W sumie byłem po prostu ciekaw jak to wypadnie. Po cichu liczyłem że może się załapię na np. wystawę prac pokonkursowych - wśród tych nie wyróżnionych i spoza podium ;) Z innej beczki - chyba zabujałem się w średnimformacie, to po prostu inny świat.-
Gość: Ike5, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/09 20:31:43
No właśnie!Pan również odebrał regulamin,ze mała się odbyć taka wystawa.Ale organizatorzy nic o tym nie wiedzą.Ok.300 osób nadesłało prace.Teraz są w EC1.
noo,kazdy by chciał chociaz jedno zdjęcie wepchnąć....Jeszcze dowiem sie może bliższych informacji,w EC1.Postscriptum.Nie do końca umiem się odnieść do
formatu,ale widzę inny walor i wagę szczegółu.Dla mnie udział w tym konkursie
był przeżyciem wielowarstwowym,ale też i technicznie fotograficznym.Łączę pozdrowienia.
-
Gość: kco, 195.20.110.*
2009/07/28 11:13:28
Cześć Bolas, Rozmawialiśmy podczas tego pleneru. Byłem ciekaw, jak namaluje to miejsce twój analogowy sprzęt. Jestem pod wrażeniem.
Największą radość tego dnia sprawiło mi nie robienie zdjęć, ale fakt przebywania w tym magicznym miejscu. Zdjęcia nigdy nie oddadzą klimatu, jaki tam panuje.

Kilka innych ujęć:
kco.jaspi.pl/EC-1%20Lodz/

pozdr,
maciek
-
2009/07/28 12:06:23
Hej, dzięki za linka - całkiem fajne te fotki Ci powychodziły ;)