Blog > Komentarze do wpisu
Remont Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi

Jeszcze w marcu 2008 roku idąc ulicą Pomorską na odcinku pomiędzy Wschodnią ku Kilińskiego można było ujrzeć jeden z najpiękniejszych łódzkich budynków w stanie bardzo typowym dla zapomnianej Łodzi lat minionych. Wspaniały gmach dawnego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi od lat leżał w ruinie. Właścicielem był któryś tam sąd rejonowy, zupełnie nie doceniający obiektu jaki przyznano mu po wojnie. Szczytem tego smutnego widoku była właśnie wiosna 2008 i remont Pomorskiej na tym odcinku. Spacerując tam miałem wrażenie, że gorzej już być nie może. Pisałem nawet o tym na blogu. To wszystko jednak już przeszłość, a Łódź jak pisał niegdyś Reymont budzi się do życia. Wraz z nią i budynek Towarzystwa Kredytowego. Znalazł się inwestor, który od ponad roku prowadzi restaurację obiektu.

Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi - 2009

Korzystając z jednego z niewielu słonecznych dni tego lata odwiedziłem ten obiekt z aparatem. Ku mojemu zaskoczeniu jakimś cudem udało się  nam wejść do środka i zwiedzić budynek w trakcie remontu. To co zobaczyłem zapiera dech w piersi. Przepiękne sufity, bajeczne ściany, niesamowite detale. To wszystko latami niszczono, a budynek marnotrawiono. Przedstawiam Wam więc nieco fotek - zapewne dość unikalnych, bowiem wstęp tam mają tylko pracownicy. No i niebawem to wszystko odejdzie w niepamięć, przykryte nową lub mocno odnowioną wersją. Zapraszam do rzucenia okiem na budynek łódzkiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego A.D. 2009. Oby remont zakończył się sukcesem, a budynek mieli szansę zwiedzić zwykli Łodzianie i nasi goście.

Towarzystwto Kredytowe Miejskie w Łodzi

Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi

Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi

Ciekawostką jest, że inwestor zdecydował się dodać do bryły budynku elementy, których w oryginale nie było, a które widać ponoć na oryginalnych planach budynku. Tak właśnie dzieje się na tylniej fasadzie gmachu:

TKM w Łodzi

Największą stratą jaką moim zdaniem popełniono to usunięcie oryginalnego ponad 100 letniego napisu na frontonie budynku, który doskonale widać na poniższym moim zdjęciu. Może zastąpi się go kopią, mimo to jednak szkoda, że inwestorzy pakując ogromne środki w ogóle nie dbają o tak istotne szczegóły.

Gmach TKM w Łodzi

Pałac przy ul. Pomorskiej ma 136 lat. Pierwotnie był gmachem Miejskiego Towarzystwa Kredytowego, dzięki któremu wybudowano w Łodzi wiele fabryk i kamienic. To jeden z najcenniejszych łódzkich zabytków. Wpis typowo w nucie reporterskiej, zdjęcia ciężko było pstryknąć sensowne wisząć na rusztowaniu jedną ręką, a w drugiej kurczowo trzymając aparat ;)

Do poczytania:

Technicznie: Kiev 4A + Jupiter-12 + film Fuji Superia 200 (poza ostatnim foto)

poniedziałek, 20 lipca 2009, bolas

Polecane wpisy

Komentarze
2009/07/21 13:36:48
Oj piękny budynek, ma niesamowity potencjał ;)
-
2009/07/21 15:03:12
Zdjęciami wnętrz mnie bardzo pozytywnie zaskoczyłeś.
Pierwsze zdjęcia za to ma fajne światło.
Dzięki, że wspomniałeś o moim wpisie!
-
2009/07/25 00:58:03
Nieźle Ci te fotki wyszły. Zważając, że tam za dużo manewrować się nie dało, światła mało itp. to jest naprawdę ok. A budynek jest świetny. Mam nadzieję, że odrestaurują go w sposób na jaki zasługuje.
-
Gość: konserwa22, *.dynamic.gprs.plus.pl
2010/02/20 19:14:00
Zazdroszczę Ci, że mogłeś tam wejść i zobaczyć to, co częściowo pokazałeś na fotkach. To się nazywa być we właściwym miejscu we właściwym czasie:)
-
Gość: gość, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/09/17 11:51:19
Zdjęcie, pod którym użaliłeś się nad usuniętym napisem pochodzi z elewacji południowej, a nie frontowej ( na frontowej są półkolumny, a nie pilastry i choćby to powinno zwrócić Twoją uwagę zanim zaczniesz krytykować:-)))
-
2010/09/17 14:49:57
Opis budynku jest z jakiejś publikacji, ja się na tym nie znam i średnio mnie to interesuje. Widzę jedynie, że ktoś bezsensownie usunął oryginalny przedwojenny napis, a teraz ma chyba problem. Szkoda po prostu, był a go zniszczono i nie odtworzono.
-
Gość: sunny, *.play-internet.pl
2011/05/01 01:03:42
Napisu nikt nie usunął :) jest tam cały i odnowiony. Masz zdjęcia dwóch RÓŻNYCH stron. Tam gdzie brak Ci napisu (VIRIBUS UNITIS - wspólnymi silami) jest elewacja wewnętrzna i nigdy go tam nie było. Budynek jest bardzo wiernie odtwarzany i z ogromną pieczołowitością. Na stronie inwestora są fajne zdjęcia "przed" i "po" (www.fenixcapital.pl/?c=101). Warto się też wybrać osobiście i uaktualnić wpis ;)
-
2011/05/02 01:56:48
Nie chodziło o napis Viribus Unitis, tylko o napis nieco poniżej "Towarzystwo Kredytowe Miejskie", widać go wyraźnie na zdjeciu.