Blog > Komentarze do wpisu
W bramie na Tuwima

Ulica Tuwima/Struga to bardzo ciekawa łódzka arteria, wiele się przy niej dzieje, masa pięknych budowli. Jakiś czas temu pokazywałem ją nocą, po deszczu. Dziś mam nieco inny kadr. Typowe letnie popołudnie dnia roboczego, ulica żyje swoim rytmem. Widoczek z bramy spod Tuwima 1/3, zaraz spod dwóch słynnych lokali: "Baru Anna" i "Cabaretu", skierowany na "Dom Buta", obecnie nieczynny. Dwóch panów załatwia sobie jakieś sprawy, mijają ich przypadkowi ludzie.

Łódź, ulica Struga

Pochwale się na zakończenie, że owa fotka to moje pierwsze w życiu samodzielne wywołanie filmu czarno-białego własnymi rękoma. Dumny jestem jak paw. Ciężko mi to uczucie porównać do tych które znałem do tej pory ze świata aparatów cyfrowych. Tam przecież w nie więcej jak sekundę po wciśnięciu migawki już wiadomo co wyszło. Tutaj zaś mamy wręcz misterium. Wpierw się człowiek czai, ustawia i nie może zdecydować czy już, a jak wciśnie to pozostaje się modlić o poprawnie wybrane parametry naświetlenia. Później człek strudzony wraca do domu i zaczyna drugą rundę - pojedynek z koreksem. Pakuję toto po ciemku filmem, a później zalewa, przelewa i chlapie w swej "ciemni" tylko po to żeby na koniec euforycznie oznajmić światu "udało się!". W przyszłości czeka mnie jeszcze etap trzeci tworzenia fotografii własnymi rękoma, a mianowicie wykonanie odbitki i powiększenia. Wtedy dzieło powstawania fotografii będzie kompletne. Od zauważenia, przez pomiary, oczekiwanie, decyzję do chemii, wywoływania, przerywania, płukania, utrwalania, zmiękczania i suszenia do finalnego otrzymania zdjęcia na papierze. Cudowna podróż, która polecam każdemu.

Technicznie: Rolleicord II z 1936, obiektyw Carl Zeiss Triotar 3,5/7,5 + film Rollei Retro 100.
R09, 1:80; 18,5 minuty.

czwartek, 06 sierpnia 2009, bolas

Polecane wpisy

Komentarze
2009/08/06 09:48:20
Kurcze Bolek coraz bardziej mi się podobają te Twoje obrazki.
Brama zacna ... sporo wspomnień ... czy jeszcze tam "ładnie" pachnie?
-
2009/08/06 09:50:07
Na zdjęciu jest Wojtek z Anny:-)
-
2009/08/06 09:57:17
@Diogenes: Możliwe, bo w końcu to brama zaraz obok Ani

@Sikor: Pachnie, pachnie ... ale tego już nie udało mi się uchwycić. Szkoda, bo gdzieś ostatnio czytałem, że dobra fotka uliczna powinna umożliwić nawet wyobrażenie sobie zapachu tego miejsca :)
-
2009/08/06 23:43:46
Jak zwykle wszystko super!

Wywołanie poszło Ci świetnie widzę :) Powiedz jak tam ten Rollei? Zwija się tak jak opowiadają? :)
-
2009/08/07 00:30:26
Zero problemu, złapałem go klipsami do papieru od góry i dołu i nawet pół skrętu nie zrobił. Minimalnie się uwypuklił, ale ciężko tu mówić o jakimś skręcaniu się. Z resztą póki co nie mam za bardzo porównania. Zaraz się zabieram za kolejny ;)