Blog > Komentarze do wpisu
Ostatnie dni Fabrycznej

Takiej środy już nie będzie. To ostatnia, gdy na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna w cieniu niemal 150 letniego budynku dworcowego stoją pociągi i odprawiane są kolejne połączenia. W najbliższy weekend dobiega koniec jego dotychczasowej służby miastu w tej postaci. Dworzec zostanie zamknięty i rozpoczną się pierwsze prace związane z budową nowego węzłą multimodalnego i projektu Nowe Centrum Łodzi. Tak naprawdę nie wiem co się z nim stanie, bo w eterze na ten temat krąży wiele sprzecznych wersji. Wpierw mówiono, że zostanie rozebrany. Później pojawiła się wersja, że część elewacji zostanie odbudowana/zachowana. Obawiam się jednak znając łódzkie realia, że raczej go już w tej postaci nie ujrzymy.

Ostatnie dni dworca Łódź Fabryczna

Szkoda mi tego obiektu. Pisałem już o tym więc nie ma sensu się powtarzać. Martwi mnie jednak, że włodarze miasta skreślili ten 150 letni niemal obiekt z lekkością kasacji plastikowej budki z kebabem. Gorycz przelała się jednak dopiero gdy okazało się jak chaotycznie miasto zachowuję się dosłownie na kilka dni przed rozpoczęciem prac. Wpierw gdy okazało się, że za pośrednictwem facebooka zwykli ludzie chcą go pożegnać, miasto lekką ręką chciało puścić w błoto ponad 400 tysięcy złotych na organizację koncertu czy innej "pożegnalnej" farsy. Gdy pomysł spowodował falę krytyki okazało się, że nasze mądre władze miasta ... zrobią nam rychło w czas kampanię informacyjną w zamian. Żeby nikt się zgubił, bo nagle okazało się że nikt nic nie wie - np. co z objazdami, co z dworcem PKS itd ... Na szczęście łódzka redakcja MMLodz.pl zorganizowała samemu kolejną edycję Fotodeju, która odbędzie się w najbliższy weekend i dzięki temu będzie można wejść po raz ostatni do wnętrz obiektu (równie tych niedostępnych dla pasażerów normalnie). Jutro dodatkowa atrakcja, a podróżni będą mogli usłyszeć zapowiedzi odjazdów i przyjazdów pociągów śpiewanych przez artystów Teatru Wielkiego.

Technicznie: Rolleiflex Automat (1939) + Tessar 3,5/75mm na Kodak Trix400, Utrafin Plus 1+6/20C/8,5'

Więcej - podobne wpisy:środa, 12 października 2011, bolas

Polecane wpisy

Komentarze
2011/10/12 01:13:30
w Katowicach już też Dworca nie ma
-
2011/10/12 09:53:44
"Budynek dworca rozebrany do odwołania. Najbliższy czynny zabytkowy dworzec mieści się w Skierniewicach."
Bareja wiecznie żywy...
-
Gość: . . ., *.toya.net.pl
2011/10/12 21:42:10
Ładny knot. . .
-
2011/10/13 02:49:17
Gwoli ścisłości - najbliższy zabytkowy dworzec mieści się na Chojnach. I Karolewie o którym mało kto już pamięta... zwłaszcza los tego ostatniego mnie martwi... i to coraz bardziej.