Blog > Komentarze do wpisu
Przepoczwarzenie

To prawda, że czas na Księżym Młynie wolniej płynie. Jednak i tu kończy się pewna epoka. Cała dzielnica robotnicza od kilku lat powoli przemienia swoje oblicze w nowoczesną adaptację postindustrialnej zabudowy. Obiekty są odnawiane, upiększane, zmienia się ich funkcja. Pojawiają się kreatywne rozrywki, modne happeningi, pikniki. Miasto chcę zmienić to miejsce bardzo mocno. W miejsce dawnych torów kolejowych - tej historycznej pętli scheiblerowskiej, która niegdyś była łódzką główną arterią - wkrótce pojawią się ścieżki rowerowe. Do fabrycznej szkoły wprowadza się Akademia Sztuk Pięknych z instytutem designu. Ma się pojawić tam wiele objawów współczesności. Zapewne nadejdą wraz z nimi wysokie ogrodzenia, kamery i strażnicy.

Kto zna łódzki Księży Młyn, ba ... zaryzykuje, kto choćby miał okazję raz na leniwy spacer wśród jego zakamarków ten na pewno zgodzi się z moją tezą. Łódź zmienia się nieodwracalnie. Czar pięknego industrialnego miasta powoli odchodzi na karty historii, kadry fotografii czy zwoje pamięci. To już nigdy nie będzie to samo. Nie będzie umorusanych dzieci biegających w uroczym fabrycznym bordello. Nie będzie dziesiątek panoszących się kocurów, gołębi. Nie będzie niebezpiecznych młokosów, czy szczerych gęb lokalsów i wyrytych na nich historii. Pojawią się kawiarnie, inni ludzie z innej bajki. Inne realia, inne problemy. Inne oblicze. Inna Łódź. Niby fajnie, ale i bardzo szkoda.

Technicznie: Rolleicord Va + Xenar 3,5/75mm na Kodak Trix400, Ultrafin Plus 1+6/20C/8,5'

Zobacz także:środa, 09 lipca 2014, bolas

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Adrian, *.play-internet.pl
2014/07/10 16:46:43
Masz rację, miasto się zmienia, ale (chyba) zmienia się po to, żeby przetrwać. Mnie też żal fabryk, zaułków i nie widzę sensu w aranżacji kolejnych fabryk na biurowce albo centra handlowe.

Na pocieszenie pozostaje fakt, że ludzie się nie zmieniają i zawsze będą ambitnymi i przedsiębiorczymi Lodzermenschami ;)
-
2014/10/15 10:40:33
Ha, widzę żeś taki łódzki zboczeniec, jak ja zabrzański.
Świetne fotografie!

Zapraszam też do mnie:
fotozabrze.blogspot.com/
-
2014/11/05 11:33:02
Łódź to dla wielu osób prawdziwa pasja. Bardzo mi się to podoba ile osób jest w tym mieście zakochanych pomimo wielu historycznych krzywd, jakie temu miejscu wyrządzili. Niby szare i zaniedbane a jednak bardzo kreatywne. Brakuje mi na tym blogu zdjęć ze zrewitalizowanej architektury.