poniedziałek, 06 listopada 2017
Podwórzec wojowników

Uwielbiam to miasto. Zawsze mnie zaskakuje. A jak błyśnie, to pełną mocą. Idziesz sobie ulicą w samym centrum, pewnie byłeś tutaj już co najmniej kilka tysięcy razy. Coś Cię skłania, żeby dziś dla odmiany przejść inaczej niż zwykle, bo dawno tamtędy nie szedłeś. Idziesz. Z każdym krokiem bardziej rozdziawiasz japę ze zdziwienia i oczarowania, bo niemal nie wierzysz własnym oczom. Jest sobotni poranek, miasto leniwie budzi się do życia w promieniach jesiennego słońca. Z pobliskiej katedry słychać doniosłe śpiewy chóru i grające organy, albowiem trwa tam jakaś bardzo ważna uroczystość, na którą zjechali kościelni dostojnicy z całego kraju. Gapiów masa, cała okolica zamknięta przez Policję. Jednocześnie suniesz przez jakaś enklawę, gdzie czas chyba zwolnił... pranie leniwie sobie schnie w powiewach przewalającego się przez bramę spokojnego wiatru. 

26435001229_cff8bc658d_b

Przyznam, że jak zobaczyłem ten kadr to przystanąłem z wrażenia. Było po prostu jak w jakimś filmie. Podniosłe brzmienie i śpiewy z katedry dodatkowo odrealniały scenerię, a całość zaczęła przypominać bardziej realia Assassin's Creed niż współczesną Łódź. Przechodząca Pani zdziwiła się, czemu fotografuję pranie jej koleżanki. Odpowiedziałem, że taki widok to już wielka rzadkość i wymeniliśmy kilka zdań o okolicy. "Panie, my tu mamy toalety na korytarzu. Może tam pan zrobi zdjęcia? Ciągłe problemy z kanalizacją!" W międzyczasie przeleciał jakiś znudzony kocur, a ja po paru zdaniach ruszyłem dalej modląc się, żeby ta klatka wyszła. Uff, udało się. I tak to ... ulica Piotrkowska. 

Technicznie: Rolleicord Va, Xenar 3,5/75mm. Neopan Acros w Ultrafin T-Plus skanowany Epsonem V600.


sobota, 07 października 2017
Uberboiler

Jak większość z Was wie, proces rewitalizacji kompleksu zabytkowej EC-1 powoli dobiega do końcowego etapu. W jego przestrzeni działa już m.in. Planetarium, a niebawem na jesieni ma ruszyć Centrum Nauki i Techniki EC1. To wspaniałe miejsce zostanie udostępnione odwiedzającym już w drugiej połowie 2017 roku. W minionym roku, przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych było kilka możliwości zwiedzenia przygotowywanej placówki w ramach dni otwartych. Załapałem się również i muszę przyznać, że zrobiła na mnie kolosalne i bardzo pozytywne wrażenie. Warto było czekać i mam nadzieję, że los będzie pomyślny dla tego miejsca. Ożywione przestrzenie dawnego EC-1 Zachód zachowały pierwotny układ, ale zyskały jednocześnie nowoczesne oblicze. 

36880782663_10798a5934_o
Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie miejscem, w którym zabytkowa elektrownia zostanie ożywiona dzięki nowej technologii. Trzy ścieżki edukacyjne, czyli stałe wystawy, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, dotyczyć będą najbardziej fascynujących aspektów życia współczesnego człowieka. W ich ramach odwiedzający nie tylko będą mieli możliwość obserwowania wybranych zjawisk i technologii, ale zyskają szansę przeprowadzania samodzielnych badań i eksperymentów, pod okiem swoich nauczycieli oraz pracowników Centrum Nauki i Techniki. Pierwsza ze ścieżek jest związana tematycznie i historycznie z miejscem, co czyni ją unikatową w skali kraju. Pozostałe dwie ścieżki znacząco wzbogacą ofertę Centrum, czyniąc ją uniwersalną z perspektywy potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz dostosowanie do podstawy programowej.

Technicznie:
Rolleiflex 3.5F, Carl Zeiss Planar 3,5/75mm. Neopan Acros w Ultrafin T-Plus skanowany Epsonem V600.

Podobne wpisy:

środa, 27 września 2017
Przędzalniana

Jeszcze niedawno Przędzalniana na odcinku pomiędzy Księżym Młynem a ul. Przybyszewskiego była jednym z takich typowych łódzkich miejsc, gdzie przechodzeń szedł zwykle szybszym krokiem, ze wzrokiem spuszczonym w chodnik. Przyśpieszony oddech, zjeżone włosy, paniczne myśli. No cóż, tak było. Wszystko się jednak ostatnio w Łodzi zmienia, stąd jakiś czas temu jeden z najfajniejszych - i chyba już ostatni "drewniak" został rozebrany 

37349008041_700bf77573_o

Technicznie: Rolleiflex 3.5F, Carl Zeiss Planar 3,5/75mm. Fomapan 100 w Ultrafin T-Plus skanowany Epsonem V600.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 101
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Fotografia:
O Kresach
O Łodzi:
Podróże:
Polecam:
Pozostałe miasta: