sobota, 23 lutego 2008
Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

To jest to chyba jeden z najpiękniejszych łódzkich budynków. Za każdym razem przechodząc w okolicy z nieukrywaną przyjemnością spoglądam w stronę przepięknej cerkwii. Wygląda tak niesamowicie, że trudno się oprzeć wrażeniu że nie jest się w Łodzi, a np. w Konstantynopolu.

Cerkiew Aleksandra Newskiego w Łodzi

Od paru lat w remoncie, który już jest chyba na ukończeniu. Prawdziwa perełka architektury Łodzi, budowla z której każdy Łodzianin może być dumny.

Cerkiew Aleksandra Newskiego w Łodzi

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

 

 

Cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego - świątynia zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim na planie ośmiokąta z pięcioma absydami, przeznaczona na ok. 850 osób. Przysadzista wieża zakończona dachem i pięcioma wieżyczkami (od strony zachodniej), od środka polichromowana i zdobiona bogatą sztukaterią. W detalach widać wiele z bizantyjskiego przepychu: ornamenty, kapitele, pilastry. W cerkwi umieszczono witrażowe okna. Ikonostas posiada troje drzwi i jest rzeźbiony w drewnie dębowym.

Impulsem do budowy cerkwi stał się nieudany zamach na życie cara Aleksandra II 2 kwietnia 1879. Komitet budowy cerkwi zawiązał się 6 kwietnia, w jego skład wchodzi najwięksi łódzcy fabrykanci: Karol Scheibler, Juliusz Heinzel, Ludwik Meyer i Izrael Poznański. Już 16 kwietnia prezydent Łodzi Walerian Michał Makowiecki donosił władzom gubernialnym: "Mam zaszczyt donieść Waszej Wysokości, iż mieszkańcy miasta Łodzi, pragnąc upamiętnić dzień cudownego ocalenia drogocennego życia monarchy 2 kwietnia b.r., postanowili wystawić swoimi środkami prawosławną cerkiew św. Aleksandra Newskiego". Pod koniec roku do Sankt Petersburga udał się Hilary Majewski, aby zobaczyć tamtejszą architekturę. Na początku 1880 zatwierdzono projekt i wybrano działkę pod budowę przy ul. Widzewskiej (dzisiejsza ul. Kilińskiego 56. 8 maja 1884 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, a już w czerwcu budowla była gotowa - 11 czerwca odbyła się uroczystość poświęcenia świątyni.

Ustanowiona katedrą diecezji łódzko-poznańskiej.

Źródło: Wikipedia

Cerkiew Aleksandra Newskiego w Łodzi

 

wtorek, 19 lutego 2008
Twierdza Chocim

Chocim ... któż nie słyszał tej nazwy ? Legendarna twierdza nad Dniestrem na Kresach Wschodnich. Słynna szczególnie z dwóch bitew z Turkami. Los mimo dramatów i zwrotów historii obszedł się z fortecą łaskawie, zwłaszcza obecnie po ostatnich pracach prezentuje sie wspaniale. Na zdjeciach wygląda może nieco niepozornie jak jakiś mały zameczek, ale gwarantuje - to potwór przeogromny. Z perspektywy widza, który zwiedza go z wysokiego brzegu skarpy Dniestru nieco ginie, bowiem jest wkomponowany w linię brzegową. Wystarczy jednak się zbliżyć do fortecy, aby z każdym kroczkiem czuć się coraz mniejszym i słabszym.

Chocim - twierdza

Do zwiedzania jest poza samą fortecą cały jej teren. W lecie 2007 roku mury i wały zewnętrzne były w kiepskim stanie, ale wyglądało na to, że w najbliższym czasie poddane zostaną pracom renowacyjnym. Polecam też spicie piwka/drinka na wale Dniestru - widok zapiera dech w piersi.

Twierdza Chocim

Kwestia dojazdu ? W moim wypadku przypadek ... pojechaliśmy za flaszkę goriełki ze Stanisławowa podczepiając się do napotkanej przypadkiem zorganizowanej polskiej grupy. Serdecznie ich pozdrawiamy, szczególnie ich przemiłego przewodnika z Przemyśla. Warto zahaczyć o Chocim, najlepiej mają w planach przy okazji Kamieniec Podolski i Okopy Św. Trójcy. Będąc w Kamieńcu Podolskim widziałem busiki jeżdzące na trasie Kamieniec - Chocim. Na pewno są też jakieś komercyjne jednodniowe wycieczki. Na zwiedzanie na pewno parę godzin, jeżeli chce się poczuć to miejsce. A najlepiej parę dni ...

Twierdza Chocim

Twierdza Chocim - dziedziniec

 

 

Lwowska Katedra Ormiańska

Wizyta w lwowskiej Katerdrze Ormiańskiej to niesamowite przeżycie. Wrażenie wbija w ziemię. Szczególnie gdy uda nam się ją odwiedzić w dzień powszedni i uniekniemy masy turystów. Ciemne, chłodne i majestatyczne wnętrze budzi zadumę. Niecodzienny dla przybysza z współczesnej Polski wystrój wnętrza świątyni zaciekawia, zwraca uwagę. Szczególnie oddziaływują niesamowite freski Rosena. Budynek ponoć z XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów Lwowa do 1945 roku katedra katolicka obrządku ormiańskiego pw. Wniebowzięcia NM Panny.

Katedra Ormiańska we Lwowie

 

Detale, freski ... to niesamowite przeżycie.

Wizytując zaś świątynie w weekend możemy się spodziewać kilku niedogodności. Po pierwsze zaczepek od biednych Ormian, żebrzących w okolicy świątyni. Po drugie sporego tłoku wewnątrz i co gorsze, większego hałasu, który zabija klimat tego miejsca. Najlepiej wspominam moją pierwszą wizytę w tym miejscu - dzień w środku tygodnia, zero podobnych mi turystów. Wewnątrz cisza i spokój. W tle puszczona niesamowity chór katedralny "Saghmos". Płyty z utworami tegoż chóru można kupić za niewielką opłatą w "sklepiku", który oczywiście znajduje się wewnątrz. Warto.

Katedra Ormiańska we Lwowie - sklepienie

Katedra znajduje się w samym centrum starego Lwowa w tzw. kwartale ormiańskim. Obok jest wspaniała Cerkiew Uspieńska. Jest codziennie dostępna dla zwiedzających. Jak do tej pory nie spotkałem się aby trzeba było płacić za zwiedzanie. Opłaty wymaga za to pozwolenie na robienie zdjęć wewnątrz.

Katedra Ormiańska we Lwowie - detale

 Dzwonnica katedry ormiańskiej we Lwowie

Podstawowe informacje: http://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_ormia%C5%84ska_we_Lwowie

1 ... 96 , 97 , 98 , 99 , 100
 
| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Fotografia:
O Kresach
O Łodzi:
Podróże:
Polecam:
Pozostałe miasta: