wtorek, 19 lutego 2008
Lwowska Katedra Ormiańska

Wizyta w lwowskiej Katerdrze Ormiańskiej to niesamowite przeżycie. Wrażenie wbija w ziemię. Szczególnie gdy uda nam się ją odwiedzić w dzień powszedni i uniekniemy masy turystów. Ciemne, chłodne i majestatyczne wnętrze budzi zadumę. Niecodzienny dla przybysza z współczesnej Polski wystrój wnętrza świątyni zaciekawia, zwraca uwagę. Szczególnie oddziaływują niesamowite freski Rosena. Budynek ponoć z XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów Lwowa do 1945 roku katedra katolicka obrządku ormiańskiego pw. Wniebowzięcia NM Panny.

Katedra Ormiańska we Lwowie

 

Detale, freski ... to niesamowite przeżycie.

Wizytując zaś świątynie w weekend możemy się spodziewać kilku niedogodności. Po pierwsze zaczepek od biednych Ormian, żebrzących w okolicy świątyni. Po drugie sporego tłoku wewnątrz i co gorsze, większego hałasu, który zabija klimat tego miejsca. Najlepiej wspominam moją pierwszą wizytę w tym miejscu - dzień w środku tygodnia, zero podobnych mi turystów. Wewnątrz cisza i spokój. W tle puszczona niesamowity chór katedralny "Saghmos". Płyty z utworami tegoż chóru można kupić za niewielką opłatą w "sklepiku", który oczywiście znajduje się wewnątrz. Warto.

Katedra Ormiańska we Lwowie - sklepienie

Katedra znajduje się w samym centrum starego Lwowa w tzw. kwartale ormiańskim. Obok jest wspaniała Cerkiew Uspieńska. Jest codziennie dostępna dla zwiedzających. Jak do tej pory nie spotkałem się aby trzeba było płacić za zwiedzanie. Opłaty wymaga za to pozwolenie na robienie zdjęć wewnątrz.

Katedra Ormiańska we Lwowie - detale

 Dzwonnica katedry ormiańskiej we Lwowie

Podstawowe informacje: http://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_ormia%C5%84ska_we_Lwowie

1 ... 101
 
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zakładki:
Fotografia:
O Kresach
O Łodzi:
Podróże:
Polecam:
Pozostałe miasta: