poniedziałek, 14 kwietnia 2014
Potęga w pajęczynie zapomnienia

Jest coś niesamowicie wciągającego w tej odchodzącej dawnej Łodzi. Coś co trudno opisać należytymi słowami. Mowa o wielkiej dozie czaru i czasem nawet mistycyzmu bijącym z wielu miejsc tego miasta, a będącymi wynikiem zawiłej i skomplikowanej historii ukoronowanej spektakularną biedą i upadkiem. Takich miejsc jeszcze jeszcze dużo, ale już znikają. Renowacje, przebudowy, odbudowy idą pełną parą i Łódź na poziomie tych 7-8 lat jak ją fotografuje bardzo mocno odmienia swoje oblicze.

To jedna z typowych śródmiejskich kamienic, ta konkretna znajduje się na ulicy Jaracza. Przepięknie zdobiona fasada ciut podupadła w ostatnim półwieczu - obraz miasta i jego historii podany dosłownie na przysłowiowym talerzu. Taki los spotkał cale miasto. Na szczęście wytrzymało w swej unikalnej tkance do dziś i niebawem już zabłysną wszystkie jego detale, co wspaniale przecież widać po wielu renowacjach, które już się zakończyły. Mnie jednak szalenie urzeka ten "stan obecny". Czasami jest wręcz obłędny. Fantastyczne detale minionych epok - zarówno architektoniczne, jak i typowo reklamowe, czy świadczące o burzliwych losach naszego miasta. To wszystko niezmienione, jakoś trwające w uporze mimo ton przeciwności i lat zaniedbań. Takich obiektów nadal jest w Łodzi bardzo dużo, a wystarczy się tylko przyjrzeć detalom aby łatwo móc uświadomić sobie zakurzone oblicze tego miasta. Te wszystkie bogato zdobione detale, piękne perełki, elementy. Ehhh ... tą konkretną już niebawem wyremontują, ale założe się, że już nie będzie miała takiego czaru jak "stan obecny", gdy można cegłą zarobić w głowę, fasadę spina dosłownie ochronna siatka - niemal jak pajęczyna zapomnienia, a poharatane mury i składowe dają świadectwu losom niegdyś potężnej Łodzi.

Technicznie: Rolleicord Va + Xenar 3,5/75mm na Kodak Trix400, Ultrafin Plus 1+6/20C/8,5'

W pobliżu:

wtorek, 25 marca 2014
Mgliste City

Dziś ponownie mglisty łódzki widoczek z tegorocznej zimy. Strzelony późną nocą w środku tygodnia. Lubię to mgliste, nocne oblicze Łodzi. Zawsze jest wtedy cicho i spokojnie, jakże odmiennie od codziennego zgiełku. Czasem ktoś w pośpiechu przemyka, a poza tym praktycznie nic się nie dzieje. Można spokojnie kontemplować miejski landszaft.

Zwiedzanie miasta późną nocą ma swoje uroki. Jest zupełnie inne niż za dnia, uśpione, tajemnicze. Czasem włos szybciej jeży się na głowie, oczywiście nie w Manufakturze, ale chociażby w jej najbliższych okolicach.

Technicznie: Rolleicord Va + Xenar 3,5/75mm na Kodak Trix400, Ultrafin Plus 1+6/20C/8,5'

Zobacz także:

sobota, 08 marca 2014
Księży Młyn do remontu

Łódź zmienia swe oblicze w coraz szybszym tempie. Ciągle coś jest odnawiane, przerabiane i zmieniane. Definitywnie dawna Łódź powoli odchodzi do lamusa i wypiera ją nowość. Jest to proces widzialny gołym okiem, proces który przyśpiesza z czasem. Ostatnio zorientowałem się, że przemiany dotkną również słynny Księży Młyn. Oczywiście od dawna coś tam na nim zmieniano, ale raczej były to punktowe zabiegi. Teraz ma się zmienić globalnie i to w piorunującym tempie, bo ponoć do końca roku. Troszkę mi szkoda, bo jednak baaaardzo lubię ten łódzki klimat, tak widoczny właśnie na Księżym Młynie. Tam moim zdaniem jest 100% Łódź. Podobnie jak w innych łódzkich famułach. Te miejsce w obecnym stanie są wręcz żywym świadectwem łódzkiej tożsamości.

Zmienić się ma bardzo dużo. Począwszy od odnowy zdecydowanej większości obiektów, przez budowę nowych nawierzchni, płotów, systemów oświetlenia, miejsc rozrywki kończąc na zmianie funkcji części obiektów. Księży Młyn jaki znamy wedle planów odejdzie do lamusa w tym roku. Niby spoko, bo w końcu to jedna z najciekawszych atrakcji dawnej Łodzi. Czy jednak zmieniona i odnowiona będzie nadal taka klimatyczna, czarująca i kameralna jak do tej pory ? Mam poważne obawy, że będzie inaczej. Stety i niestety - Łódź się zmienia i to co dawne odchodzi. Róbcie zdjęcia ;)

Technicznie: Rolleicord Va + Xenar 3,5/75mm na Kodak Trix400, Ultrafin Plus 1+6/20C/8,5'

Więcej:

| < Sierpień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Fotografia:
O Kresach
O Łodzi:
Podróże:
Polecam:
Pozostałe miasta: