Kategorie: Wszystkie | FotoVaria | O blogu i autorze | Rzut oka na Kresy | Łódź moje miasto
RSS
czwartek, 16 sierpnia 2018
Landszaft Łódzki

Dziś typowy łódzki widoczek, jaki ujmuje każdego kto kocha nasze klimaty. Cyknięty wiosną, ale dopiero teraz udało mi się wywołać tą rolkę. Jest odwieczna walka fanów łódzkich klubów piłkarskich o terytorium, jest waląca się cegła i są kominy z nutką industrialu. A całość na cmentarzu. Rzadziej wrzucam ostatnio wpisy na bloga, co nie znaczy, że zdjęć już nie robię. Brak raczej czasu na ich oblewanie wpisami, wrzucanie na jakieś platformy i inne cuda. Samo łódzkie szwędanie się z foceniem cieszy zaś tak samo jak zawsze. Pozdrowienia! 

42264455300_9feaf94235_o

Technicznie: Rolleiflex 3.5F, Planar 3,5/75mm. Kodak Trix400 w Ultrafin T-Plus skanowany Epsonem V600.

poniedziałek, 06 listopada 2017
Podwórzec wojowników

Uwielbiam to miasto. Zawsze mnie zaskakuje. A jak błyśnie, to pełną mocą. Idziesz sobie ulicą w samym centrum, pewnie byłeś tutaj już co najmniej kilka tysięcy razy. Coś Cię skłania, żeby dziś dla odmiany przejść inaczej niż zwykle, bo dawno tamtędy nie szedłeś. Idziesz. Z każdym krokiem bardziej rozdziawiasz japę ze zdziwienia i oczarowania, bo niemal nie wierzysz własnym oczom. Jest sobotni poranek, miasto leniwie budzi się do życia w promieniach jesiennego słońca. Z pobliskiej katedry słychać doniosłe śpiewy chóru i grające organy, albowiem trwa tam jakaś bardzo ważna uroczystość, na którą zjechali kościelni dostojnicy z całego kraju. Gapiów masa, cała okolica zamknięta przez Policję. Jednocześnie suniesz przez jakaś enklawę, gdzie czas chyba zwolnił... pranie leniwie sobie schnie w powiewach przewalającego się przez bramę spokojnego wiatru. 

26435001229_cff8bc658d_b

Przyznam, że jak zobaczyłem ten kadr to przystanąłem z wrażenia. Było po prostu jak w jakimś filmie. Podniosłe brzmienie i śpiewy z katedry dodatkowo odrealniały scenerię, a całość zaczęła przypominać bardziej realia Assassin's Creed niż współczesną Łódź. Przechodząca Pani zdziwiła się, czemu fotografuję pranie jej koleżanki. Odpowiedziałem, że taki widok to już wielka rzadkość i wymeniliśmy kilka zdań o okolicy. "Panie, my tu mamy toalety na korytarzu. Może tam pan zrobi zdjęcia? Ciągłe problemy z kanalizacją!" W międzyczasie przeleciał jakiś znudzony kocur, a ja po paru zdaniach ruszyłem dalej modląc się, żeby ta klatka wyszła. Uff, udało się. I tak to ... ulica Piotrkowska. 

Technicznie: Rolleicord Va, Xenar 3,5/75mm. Neopan Acros w Ultrafin T-Plus skanowany Epsonem V600.


sobota, 07 października 2017
Uberboiler

Jak większość z Was wie, proces rewitalizacji kompleksu zabytkowej EC-1 powoli dobiega do końcowego etapu. W jego przestrzeni działa już m.in. Planetarium, a niebawem na jesieni ma ruszyć Centrum Nauki i Techniki EC1. To wspaniałe miejsce zostanie udostępnione odwiedzającym już w drugiej połowie 2017 roku. W minionym roku, przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych było kilka możliwości zwiedzenia przygotowywanej placówki w ramach dni otwartych. Załapałem się również i muszę przyznać, że zrobiła na mnie kolosalne i bardzo pozytywne wrażenie. Warto było czekać i mam nadzieję, że los będzie pomyślny dla tego miejsca. Ożywione przestrzenie dawnego EC-1 Zachód zachowały pierwotny układ, ale zyskały jednocześnie nowoczesne oblicze. 

36880782663_10798a5934_o
Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie miejscem, w którym zabytkowa elektrownia zostanie ożywiona dzięki nowej technologii. Trzy ścieżki edukacyjne, czyli stałe wystawy, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, dotyczyć będą najbardziej fascynujących aspektów życia współczesnego człowieka. W ich ramach odwiedzający nie tylko będą mieli możliwość obserwowania wybranych zjawisk i technologii, ale zyskają szansę przeprowadzania samodzielnych badań i eksperymentów, pod okiem swoich nauczycieli oraz pracowników Centrum Nauki i Techniki. Pierwsza ze ścieżek jest związana tematycznie i historycznie z miejscem, co czyni ją unikatową w skali kraju. Pozostałe dwie ścieżki znacząco wzbogacą ofertę Centrum, czyniąc ją uniwersalną z perspektywy potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz dostosowanie do podstawy programowej.

Technicznie:
Rolleiflex 3.5F, Carl Zeiss Planar 3,5/75mm. Neopan Acros w Ultrafin T-Plus skanowany Epsonem V600.

Podobne wpisy:

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 93
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Fotografia:
O Kresach
O Łodzi:
Podróże:
Polecam:
Pozostałe miasta: